Tunç Soyer 18 ayda neler yaptığını anlattı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, göreve seçildiği 31 Mart 2019’dan bugüne uzanan 550 günün hikâyesini anlattı. “Diğer bir yaşam muhtemel” diyerek çıktıkları yolda kararlılıkla yürüdüklerini belirten Soyer, 2026 yılındaki Bitkibilimsel Exposu’nun İzmir’de yapılacağının müjdesini de verdi.

31 Mart 2019’da yapılan lokal seçimlerde yüzde 58’in üzerindeki oy oranıyla tarihi bir başarı elde eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, görevdeki ilk 550 gününün değerlendirmesini kentin bambaşka kesimlerinden temsilcilerin gösteri edildiği bir toplantıyla yaptı. Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde “İzmir’de Diğer Bir Hayat Olası” başlığıyla düzenlenen buluşma pandemi önlemleri nedeniyle seyreltilmiş oturma düzeniyle yapıldı. Başkan Soyer, 9 esas başlık aşağı yaptığı sunumda hayata geçirilen demokratik yerel yönetim uygulamalarını, tarımı kalkındırmaya karşın çalışmaları, yoksulluğu ve eşitsizliği azaltmaya, istihdamı geliştirmeye karşın sosyal projeleri, doğa dostu icraatları, ulaşım alanında atılan adımları, pandemi sürecindeki dayanışma odaklı kriz yönetim modelini, şehirsel altyapılar yatırımlarını, kültür ve sanat alanındaki çalışmalarla İzmir’i dünya kenti haline getirmeyi hedefleyen atılımları anlattı.

Demokrasinin 550 günü

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, tercih kampanyası sürecinde “üç cemre” başlığı aşağıda özetlediği İzmir vizyonuna atıfta bulunarak başladığı sunumda seçimin gerisinde minimum oyu aldığı Kiraz’ın Dokuzlar köyüne ziyaretini hatırlattı. İzmir’deki temel çıkış noktalarının şehrin yerelden kalkınma mücadelesini büyütmek, refahı çoğaltmak ve adil dağılımı temin etmek olduğunun altını çizen Başkan Soyer şunları kaydetti:

“İzmir’de bir şehir koalisyonu kuracağız ve herkesi dinleyeceğiz demiştik. Bu vaadimizi yerine getirirken, İzmir’deki sivil toplum kuruluşlarıyla ve meslek odalarıyla uyumlu toplantılar yapıyoruz. Her kesimin taleplerini dinleyerek politikalar üretiyoruz. Merkeze uzakta mahallelerimize gidip muhtarlarla toplantılar düzenliyoruz. Seçimlerde vaat ettiğimiz gibi, Seyyar Makam aracıyla Belediye bürokratlarımızla birlikte bilhassa arka mahallelere gidiyoruz. Muhtarlara ve vatandaşa dokunma imkanı buluyoruz, talepleri yerinde dinleyip sorunları çabuk çözmek için anında belediye ekiplerimizi yönlendiriyoruz.”

İzmir’de başka bir tarım

Başkan Tunç Soyer, geride kalan 550 jurnal sürede İzmir tarımını çeşitlendirmek ve ürünlerin satışını desteklemek için birçok adım attıklarını belirterek şunları kaydetti:

“Köylerin mahalle statüsüne geçmesiyle, Türkiye tarımı toplumun hiçbir kesiminin red edemeyeceği bir düzeyde hasar gördü, örselendi. Biz, ayrıca bu büyük adaletsizliğe son vermek, keza de İzmir ekonomisine şiddet kazandırmak için diğer bir tarım olası diyoruz.”

Diğer Bir Tarım Olası vizyonunun, dört esas ilkeye dayandığını belirten Başkan Soyer, şöyle konuştu:

“Birincisi yerli tohuma ve yerli hayvan ırklarına sahip çıkmak. İkinci ilkemiz, ürünlerimizi dağlamak ve katma değerini yükseltmek, markalaştırmak. Üçüncüsü bir araya gelerek kuvvetlenmek, yani kooperatifleşmek. Çünkü küçük üreticinin hayatta kalabilmesi için bir araya gelmesi ve haklarını birlikte savunması koşul. Son konumuz ise ürünü, milli ve milletlerarası piyasada pazarlamak. Bu noktada Belediye şirketimiz İZFAŞ, yaşamsal bir yük taşıyor. Markalaşma, e-ticaret ve ihracat konularında tecrübesi olmayan minik üreticilerimizi, fuarlarımız ile dünyaya açıyoruz.”

35 özel tasarımlı park geliyor

Başkan Soyer, doğaya dair politikalar üretmenin ve uygulamanın yerel yönetimlerin de asli görevlerinden biri kabul edildiğini belirterek bu kapsamda yaptıkları çalışmaları ise söyle özetledi: “Yaşayan Parklar adını verdiğimiz fazla özel 35 parkı, şehrin çeperindeki Meles Vadisi, Gediz Deltası, Yamanlar Dağı ve Yarımada’da Olivelo Alanı’ndan başlamak üzere bütün il geneline yayıyoruz.”

Birey başına 30 metrekare yeşil bölge

Yeni stratejik planla yeşil altyapıyı, yeşil alanların artırılmasını, en temel altyapılar önceliklerinden biri kabul ettiklerini dile getiren Soyer, “Bu doğrultuda, İzmir’de kişi başına düşen yeşil alan miktarını iki kat arttırmak; 16 metrekareden 30 metrekareye hariç tutmak için tüm teknik çalışmaları tamamladık. Avrupa Yeniden Yapılanma Bankası’ndan alınan hibeyle hazırladığımız Yeşil Büyük Kasaba Eylem Planımız, bu yılın sonunda Belediye Meclisimize sunulacak ve yeşil altyapıyla ilgili pek çok yatırımımızı da hızlandıracak” dedi.

Arka sıradakiler için “Acele Çözüm”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, her türlü ayrımcılık ve dehşet söylemiyle mücadele ederek bir arada yaşamı özendirme ettiklerini, barışma ve insan hakları kültürünün şehrin her köşesine yayılmasını karşılamak amacıyla Şehirsel Yargı ve Eşitlik Şube Müdürlüğü’nü kurduklarını söyledi. Değişimin sırrının İzmir’in arkadaki mahallelerindeki sorunları bakmak ve kulak vermek olduğunun altını çizen Soyer, “Arka mahallelerdeki sorunları uygun tespit edip ihtiyaçlarına kısa sürede cevap verebilmek için Acele Çözüm ekipleri oluşturduk. Ekiplerimizle birlikte bu mahallelere gidip dinliyoruz ve sorunları en seri şekilde çözüyoruz. Acil çözüm ekibi, hem belediyenin meslek yapma hızını artırıyor, ayrıca de bütün İzmirliler arasındaki bağları güçlendiriyor” diye konuştu.

Ulaşımda dev adımlar

Başkan Soyer, yüzde 12’lik kısmı tamamlanmış halde devraldıkları Narlıdere Metro inşaatını 125 Milyon Euro yatırım ile yüzde 65 tamamlanma oranına getirdiklerini belirterek şunları kaydetti:

“Yalnızca kendi kaynaklarımızla 11,2 km metroyu söz verildiği tarihte, vaktinde bitireceğiz. Temmuzda Metro tünelini açıp bitirmiş olacağız. Türkiye tarihinin en uygun maliyetiyle, en çabuk yapı edilen bu metroyu 2022’de İzmirlilerin kullanımına sunacağız. Uzun zamandır mücadelesini verdiğimiz ve İzmir tarihinin en büyük yatırım projesi olan Buca Metrosu’nu hayata geçirme yolunda fazla ilerledik. İlk iş olarak uluslararası finans kuruluşlarından yatırım fırsatları doğurmak için yoğun bir çalışmaya girdik. Çiğli Tramvay hattımızın yapım ihalesini iki hafta içinde, 5 Kasım 2020’de gerçekleştiriyoruz. 11 kilometrelik Çiğli Tramvayı, Karşıyaka Tramvayı’nın devamı niteliğinde ve 14 istasyondan oluşuyor. Çiğli tramvayı 2023 yılında hizmete girecek. İzmir’i, demir ağlarla örüyoruz. Otobüs filosunun üçte birini yeniledik. 451 yeni otobüs aldık. Bu alımla ülke genelinde 2020’de tek kalemde gerçekleşen en büyük otobüs ihalesine imza attık. Avrupa’nın en genç deniz filosuna sahip olan İZDENİZ, yeni gemilerle güçlenmeye devam ediyor. Ağustos ayında sefere başlayan Fethi Sekin Arabalı Vapuru’ndan sonra Uğur Mumcu Arabalı Vapuru da filoya dahil almak için gün sayıyor. İzmir Bisiklet ve Eylem Planı’nı hayata geçiriyoruz. İzmir’de şehir halkı içi bisiklet altyapısını güçlendiriyor, bisikleti toplu taşıma araçlarıyla entegre ediyoruz.”

Kriz belediyeciliği

Göreve kazanç gelmez Toplum Sağlığı Dairesi Başkanlığı’nı kurduklarını söyleyen Başkan Soyer, pandemi koşullarına göre çok süratli bir kurumsal yenilenmeyi hayata geçirerek Türkiye’de örneği olmayan bu uygulamaya “Kriz Belediyeciliği” adını verdiklerini dile getirdi. Başkan Soyer, pandemi başlar başlamaz doktorlardan, sağlıkçılardan, akademisyenlerden oluşan bir bilim kurulu kurduklarını vurgulayarak şöyle devam etti:

“Halkın Bakkalı’nı, Askıda Kitap’ı, Askıda Fatura’yı tüm İzmirlilerle birlikte hayata geçirdik. Pandemi döneminde uzak eğitimde; evinde internet ve bilgisayarı olmayan öğrencilerimiz için belediyemiz imkânlarını seferber etti. Belediye tesislerimizi eğitim merkezlerine dönüştürdük. Hem interneti olmayan 20 bin öğrenciye 4 GB internet, 3 bin öğrenciye de tablet dağıtıyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi Covid-19 salgınıyla mücadelede vatandaşların maskeye ücretsiz erişimini kolaylaştırmak için, maskematik uygulamasını başlatan ilk belediye oldu. Pandemide ürettiğimiz çözümlerle sadece Türkiye’ye değil dünyaya da ilham verdik.”

Yaşam kalitesi artıyor

Seçim kampanyası döneminde dile getirdiği rekor asfalt yılları yaşanacağına karşın söylemini andıran İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, “Keza belli başlı arterlerde keza kent içindeki caddelerde çok titiz bir çalışma yürütüyoruz. İZBETON ekiplerimiz trafik yoğunluğunun büyük ölçüde azaldığı salgın sürecinde kentin dört bir yanında asfalt serimi, parke kaplama, kilit taş döşeme işlerini yoğunlaştırdı. Türkiye’de azami köy yolu yapan belediyeyiz” dedi. Başkan Soyer, Yeni Otogar projesinin uluslararası bir mimari proje yarışmasıyla belirlendiğini sözlerine ekledi.

Dünya kenti İzmir

Kent refahını artırmak için, İzmir’in iade-i itibarının peşine düştüklerini söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, “Dünya ile kurduğumuz bağ bir uçtan bir uca ayrıca idareli, hem kültürel, hem sosyal alışverişlerimizi artırıp İzmir’de daha zengin bir hayat yapı ediyoruz” dedi. Başkan Soyer, ayrıca turizm ayrıca de ekonomik ilişkiler için kurulan Moskova ve Brüksel ofislerinin işlemlerinin tamamlandığını belirterek şunları kaydetti: “Çin, ABD ve Almanya tanıtım ve hesaplı işbirliği ofislerimiz de pandeminin yatışması ile hayata geçecek. Böylece İzmir’e hem turist keza yatırım çekeceğiz. Dünya’nın en kayda değer kültür etkinliklerinden birisi olan Dünya Belediyeler Birliği Kültür Zirvesini 2021 yılında İzmir’de düzenleyeceğiz. Dünya’nın önde gelen kültür üreticileri, sanatçıları, kanaat önderleri İzmir’e gelecekler, kentimizi kültürümüzü tanıyacaklar.”

2026 Botanik EXPO’su İzmir’de

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’in dünyaya tanıtılması açısından büyük tartma içeren bir haberi de öncelikle toplantıda duyurdu. Soyer, “2026 Botanik EXPO’sunu İzmir’de düzenleyeceğiz. Botanik Expo kentimizdeki süsleme bitkileri sektörünü ateşlerken, kentimizin ayrıca kalkınmasına ayrıca de uluslararası tanınırlığına büyük katkı yapacak. Bitkibilimsel Expo, 2030 Dünya Expo’suna giden yolda kayda değer bir kilometre taşı olacak” dedi.

Toplantıya İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, eşi Neptün Soyer, kızları Duygu ve Defne’nin yanı sıra CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, CHP Parti Meclisi (PM) üyeleri Rıfat Nalbantoğlu ve Köklü Değişiklik Barışma Çelik, CHP İzmir milletvekilleri Sevda Erdan Kılıç, Atilla Sertel ve Mahir Polat, CHP İl Başkanı Deniz Yücel, İyi Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, Saadet Partisi İzmir İl Başkanı Mustafa Erduran, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe, ilçe belediye başkanları, fahri konsoloslar, iş örgütlerinin ve sivil toplum örgütlerinin yöneticileri, İzmir’deki üniversitelerin rektörleri ve meslek insanları katıldı.

550 Gün Sergisi 31 Aralık’a değin ziyaret edilebilir

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in sunumunun ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 31 Mart 2019 tarihinden bu yana öne çıkan projelerinin kronolojik olarak sıralandığı sergi gezildi. Resim, görsel ve videoların bulunduğu 550 Gün Sergisi, 31 Aralık 2020 tarihine kadar ziyarete açık olacak.

By Admin

https://escortantalya.xyz bursa escort/ antalya escort/ antalya escort antalya escort